Mit érdemes tudni a cipzárakról?
A manapság ismert cipzár – húzózár, villámzár – már a XX. század eleje óta játszik nélkülözhetetlen szerepet életünkben, legyen szó ruhagyártásról, bútorkészítésről vagy akár sportolásról. A különféle felhasználási területeknek megfelelően különféle cipzárak jelentek meg, melyek közül a legszélesebb körben és leggyakrabban használt, általunk is forgalmazott fajtákat szeretnénk most egy kicsit körül járni.
Minden cipzárfajtához tartozik egy betűkódból és egy számból álló azonosító, mely utal a fogazat típusára és méretére. Illetve fontos paraméter a húzózárak esetében, hogy bontható (a két oldal teljesen szétcipzározható, mint például a kabátnál), zárt (a végén található egy zárszem, ami a fogazat alján egymáshoz rögzíti a két oldalt, mint például a sliccnél) vagy folyóméteres (egyik végén sincs zárszem, mint például a matrachuzatnál) cipzárra van szükségünk.
Cipzártípusok
RT0 zárt:
ún. konfekcionált cipzár, melynek végét egy apró fém zár tartja egyben. Keskeny fogazata 4 mm-es, műanyagból készül és spirálos alakú, mely a textilszalagba szövéssel kerül rögzítésre, így kimondottan tartós, míg a fogak textúrája nagyon finom, maga a cipzár pedig puha, jól formázható. Felhasználása baba- és gyermekruházati termékekbe, könnyű anyagból készült nadrágokba, szoknyákba, kisebb bőrdíszműárukba, huzatokba ajánlott.
RT0 rejtett:
spirális fogazatú műanyag zárt cipzár, melynek különlegessége, hogy fogazatát a textilszalag takarja. Ügyesen alkalmazva szinte teljesen észrevétlen tud maradni, mely fontos az alkalmi ruhák, szoknyák vagy épp díszpárnák esetében, ahol a különleges összhatást rontaná a cipzár látványa. Ezt a típusú konfekcionált cipzárt ajánlott ehhez való varrógéptalppal varrni, ennek hiányában érdemes először szépen belefércelni a rendeltetési helyére és ezután óvatosan rögzíteni a varrógéppel.
RT10 zárt és bontható:
szintén spirál fogú műanyag cipzár, melynek fogazata szélesebb, 6 mm, ezáltal kissé merevebb, de nagyobb igénybevételt is kiálló, mint az RT0. Felhasználása szabadidős és sportruházati termékekbe, nadrágokba, női kosztümökbe, szoknyákba, cipőkbe, csizmákba, táskákba, bőrdíszműárukba, munkaruhákba, kárpitos árukba, hálózsákokba, sporteszközökbe ajánlott.
GT10 zárt és bontható:
szintén műanyag, 6 mm széles fogazatú cipzár, de itt nem szövéssel, hanem fröccsöntéses eljárással rögzítik a zárszemeket a textilszalagra. Kinézete kirívóbb, masszívabb, tartása merevebb, mint a spirális cipzároké. Felhasználása könnyebb anyagból készült, kisebb igénybevételre szánt felsőruházati-, szabadidős-, sport-, és bőrruházati termékekbe, bőrdíszműárukba, tokokba, huzatokba ajánlott.
VT0 zárt:
fém fogazatú zárt cipzár, melyből mi a rézből készülteket tartjuk. Ez a legstrapabíróbb cipzárfajta, viszont ahhoz, hogy jól működjön, némi karbantartást igényel, mivel víz hatására (eső, mosás) a fogak akadhatnak. Ezt szilikon spray-vel vagy szappanos bedörzsöléssel könnyen lehet orvosolni. A fém cipzáraknál érdemes még figyelembe venni, hogy súlyuk jóval nagyobb a műanyag cipzárokénál. Felhasználása szövött vagy kötött felsőruházati termékekbe, nadrágokba, öltönyökbe ajánlott.
Folyóméteres RT0 és RT10:
tekercsben árusított műanyag, spirális cipzár, mely tetszőlegesen méretre vágható, nem nyílik szét, így végeit elég varrással rögzíteni. Ezen a cipzáron nincs kocsi, azt külön kell megvásárolni hozzá, figyelve a megfelelő méretre. Felhasználása bőrdíszműárukba, különböző huzatokba, bútor- és kárpitosipari termékekbe, ágynemű huzatokba ajánlott.
Ezek tehát a nálunk található cipzárfajták, melyeken túl természetesen számtalan egyéb típus létezik, viszont ezekkel már szinte az összes textil termék cipzárszükséglete megoldható.
+1 TIPP: ha elromlik egy bontható cipzár – például vastag kabátoknál –, amennyiben nem szakadt ki a fogazat, általában elég magát a kocsit kicserélni és a probléma sokkal gyorsabban és olcsóbban megoldható, mint a teljes cipzár kicserélése esetében.
Forrás: Wikipédia,
Képek: Concordia